Kości i stawy

Obszar terapeutyczny

Obszar terapeutyczny

arrowReturn to Kości i stawy

Kości i stawy

Kości i stawy są częścią naszego układu mięśniowo-szkieletowego i stanowią dla ciała podstawę do poruszania się.  Staw jest elementem układu kostno-stawowego, w którym co najmniej dwie kości łączą się ze sobą i podtrzymywane są mięśniami i ścięgnami. Przykładem stawu jest kolano. W kościach i stawach mogą rozwijać się bolesne schorzenia, takie jak artretyzm, osteoporoza, zapalenia ścięgien, łuszczycowe zapalenie stawów lub reumatoidalne zapalenie stawów.

Najbardziej powszechnym schorzeniem dotykającym kości jest osteoporoza, która spowodowana jest utratą masy kostnej.

Na osteoporozę chorują zarówno mężczyźni, jak i kobiety, aczkolwiek wśród kobiet schorzenie to jest bardziej rozpowszechnione.

Utrata masy kostnej jest naturalną częścią procesu starzenia, jednak w przypadku części osób, ta utrata może okazać się zbyt duża. Oznacza ona osłabienie kości i większe prawdopodobieństwo złamań oraz uszkodzeń.

Do innych schorzeń, które mogą nas dotknąć należą Reumatoidalne Zapalenie Stawów oraz zwyrodnienia stawów (najczęściej biodrowego i kolanowego). Jeśli na nie chorujemy, powinniśmy regularnie uczęszczać na badania kontrolne – tym bardziej, gdy często odczuwamy bóle stawów.

Kości i stawy

Łuszczycowe Zapalenie Stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów - konsultacje