Zwyrodnienie stawów – badania

Zwyrodnienie stawów

Zwyrodnienie stawów – Osteoathritis – to przewlekła, niezapalna choroba, o charakterze postępującym.  Powstaje w wyniku wielu nakładających się czynników o różnym pochodzeniu prowadzących do podobnych efektów biologicznych i morfologicznych. Choroba obejmuje cały staw, chrząstkę stawową, więzadła, torebką stawową, błonę maziową oraz mięśnie okołostawowe. Stanowi najczęstszy problem ze strony układu narządów ruchu. Choroba ta dotyczy osób zwłaszcza w starszym wieku ale zdarzają się przypadki zachorowań  również w populacji poniżej 50 roku życia.

Ból, który towarzyszy zwyrodnieniu stawu biodrowego może być odczuwalny w obrębie pachwiny, pośladka, uda i kolana. W przypadku stawu kolanowego , bóle zlokalizowane są w samym stawie oraz w podudziu. Ból charakteryzuje się nasileniem podczas obciążenia i ruchu (w przypadku gdy proces zwyrodnień obejmuje stawy kolanowe, charakterystycznym objawem jest ból podczas schodzenia ze schodów)   i w czasie spoczynku ustępuje. Gdy choroba jest w stadium zaawansowanym  ból pojawia przy braku aktywności oraz w nocy powodując bezsenność.  Dyskomfort związany z bólem potęgować może ograniczenie ruchomości i sztywność stawów. Typowymi objawami zwyrodnień mogą być również:  ból po dłuższym czasie bezruchu, trzeszczenie stawów, niestabilność stawów, zwłaszcza kolanowych, obrzęki.

Choroba zwyrodnieniowa bardzo utrudnia funkcjonowanie i wykonywanie czynności dnia codziennego. Osoba chora często jest ograniczona w życiu społecznym i dotychczas wykonywanych funkcjach rodzinnych czy zawodowych.

Do zdiagnozowania choroby zwyrodnieniowej stawów niezbędna jest konsultacja lekarska oraz wykonanie badania RTG.

Centrum Medyczne Synexus oferuje bezpłatnie konsultacje lekarskie dla pełnoletnich pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową kolan i/lub bioder którzy pomimo przyjmowania leków odczuwają ból.

Bezpłatna konsultacja lekarska z zakresu radzenia sobie z przewlekłym bólem

Densytometria – badanie gęstości kości

Przychodnie prowadzące badanie

 
Lokalizacja
 
Centrum Medyczne SYNEXUS GDAŃSK
Zobacz
Centrum Medyczne SYNEXUS GDYNIA
Zobacz
Centrum Medyczne SYNEXUS KATOWICE
Zobacz
Centrum Medyczne SYNEXUS POZNAŃ
Zobacz
Centrum Medyczne SYNEXUS WARSZAWA
Zobacz
Centrum Medyczne SYNEXUS WROCŁAW
Zobacz

Umów się na wizytę

Aby zapisać się na bezpłatną konsultację lekarską i badanie gęstości kości wypełnij poniższy formularz.