Trawienie i układ pokarmowy

Gastroenterologia to dziedzina medycyny zajmująca się układem pokarmowym i chorobami z nim związanymi, obejmuje ona jednostki chorobowe dotyczące jelit, żołądka, wątroby, przełyku, dróg żółciowych czy trzustki.

Układ trawienny (inaczej układ pokarmowy) jest odpowiedzialny za przyjmowanie pokarmów i wody, a także ich przetwarzanie i przyswajanie powstałych w ten sposób składników odżywczych. Przewód pokarmowy składa się z wielu odcinków, wśród których możemy wymienić jamę ustną, gardło, przełyk, żołądek oraz jelita (jelito cienkie i jelito grube). Trawienie rozpoczyna się już w jamie ustnej dzięki enzymom wytwarzanym przez ślinianki. Najważniejsza część tego procesu odbywa się jednak w jelitach, gdzie przetworzone składniki odżywcze są wchłaniane do krwiobiegu, aby następnie trafić do poszczególnych komórek ciała.

Do chorób z obszaru gastroenterologii, którymi zajmują się placówki Synexus należą m.in. Nieswoiste Zapalenia Jelit (NZJ), które dotykają milionów ludzi na całym świecie.

NZJ przybiera dwie główne postacie – choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Choroba może rozpocząć się w każdym wieku, ale zwykle pojawia się po raz pierwszy w wieku od 15 – 30 i 60 – 80 lat. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego dotyczy tylko jelita grubego, natomiast choroba Leśniowskiego-Crohna może dotyczyć dowolnej części układu pokarmowego.

NZJ może się objawiać m.in.:

  • Regularną pilną potrzebą opróżniania jelit
  • Bólem, skurczami lub obrzękiem brzucha
  • Powracającą lub krwawą biegunką
  • Utratą masy ciała
  • Ekstremalnym zmęczeniem

Jeżeli wspomniane jednostki chorobowe dotyczą Ciebie lub Twoich bliskich już dziś zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego celem umówienia wizyty.

Przychodnie Synexus

Jeżeli zmagasz się z tymi dolegliwościami, zobacz czy kwalifikujesz się do naszych badań.

Zobacz