Wspólnie w trosce o zdrowie LATEM

Wspólnie w trosce o zdrowie LATEM

RODZICE-button-1RODZICE-button-2RODZICE-button-3Centrum Medyczne Synexus w lipcu i sierpniu prowadzi kampanię Wspólnie w Trosce o Zdrowie Latem. Wakacje to idealny czas na wykonanie niezbędnych badań, przyjrzenie się swojemu organizmowi i wprowadzenie zasad zdrowego stylu życia. Dodatnie temperatury zachęcają do podejmowania aktywności na świeżym powietrzu, ale nadmierne upały niosą ze sobą liczne zagrożenia, szczególnie dla osób starszych i chorujących przewlekle. Pomożemy Państwu zatroszczyć się o zdrowie latem.

Nadeszło długo oczekiwane lato. Lipiec i sierpień to miesiące, które od lat wczesnego dzieciństwa kojarzą nam się z odpoczynkiem, słońcem i pogodną aurą. Lato to dobra okazja, aby zająć się kondycją własnego organizmu, skontrolować stan swojego zdrowia, jednym słowem przebadać się! Chcielibyśmy wspólnie z Państwem zatroszczyć się o Zdrowie Latem. Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych badań kontrolnych oraz do zwrócenia szczególnej uwagi na swój organizm w gorące letnie dni.

W ramach kampanii Wspólnie w Trosce o Zdrowie Latem wychodzimy naprzeciw potrzebom osób, które przeszły zawał serca, udar mózgu, operację kardiologiczną, a także chorującym przewlekle na cukrzycę typu 2, oferując bezpłatny pakiet badań kontrolnych. W skład pakietu badań wchodzą:

  • lipidogram
  • morfologia
  • kreatynina
  • glukoza (hemoglobina glikowana przy cukrzycy)

Osoby przewlekle chore są narażone na wystąpienie powikłań, dlatego powinny skrupulatnie kontrolować swój stan zdrowia i wykonywać regularnie badania.

Lato to najlepsza pora na prace w ogrodzie i na działce. Pielęgnacja ogrodu, przebywanie na świeżym powietrzu to ogromna przyjemność, ale też wysiłek i praca często przez dłuższy czas w jednej pozycji, przez co łatwo obciążyć układ kostno-szkieletowy. Warto pamiętać o ćwiczeniach rozluźniających mięśnie i stawy. Osobom ze zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową stawów, które pomimo przyjmowania leków odczuwają ból oferujemy:

  • bezpłatną konsultację lekarską – z zakresu radzenia sobie z przewlekłym bólem
  • bezpłatne badanie densytometryczne – badanie gęstości kości

Zeszłoroczne lato przyniosło nam bardzo wysokie temperatury, które z jednej strony gwarantowały wspaniały wakacyjny wypoczynek i urlopową aurę, a z drugiej mogły też negatywnie wpływać na życie codzienne, zwłaszcza w mieście. Najbliższe miesiące zapowiadają się równie pięknie, jednak musimy pamiętać, że w czasie upałów szybciej się męczymy, organizm łatwo się przegrzewa i poci, przez co tracimy elektrolity. Zbyt długie przebywanie w upale na otwartym słońcu, może być przyczyną odwodnienia, omdlenia, zawrotów głowy, zaburzeń widzenia, występowania zimnych potów na zmianę z uderzeniami gorąca, uczucia podobnego jak przy gorączce. Objawy te mogą sygnalizować udar słoneczny. W takich sytuacjach należy szczególnie obserwować swój organizm, zapobiegać przegrzewaniu i nadmiernemu nasłonecznieniu. Na działanie promieniowania słonecznego UV i wysokiej temperatury, najbardziej narażeni jesteśmy od godziny 10:00 do 18:00. Kiedy na zewnątrz panuje temperatura powyżej 30 st. Celsjusza, najlepiej w ogóle nie wychodzić z domu, dotyczy to zwłaszcza dzieci oraz osób starszych, chorych przewlekle i kobiet w ciąży.

Trudno jednak pozostawać w domu przez cały dzień, każdy z nas ma wiele spraw. Stosujcie się do kilku prostych rad, a na pewno wyjdzie to Wam na zdrowie:

  1. Pijmy dużo wody mineralnej, która ochładza organizm oraz uzupełnia utracone wraz z potem elektrolity niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
  2. Stosujmy kremy z wysokim filtrem UV, które chronią skórę i znamiona przed promieniowaniem UV i oparzeniami.
  3. Moda nie zna granic! Nośmy kapelusze, czapki lub chustki najlepiej w jasnych kolorach, które odbijają promienie słoneczne

W upalne dni ochładzający przewiew powietrza to tylko miłe wspomnienie. Gdy jest nam gorąco, dobrze jest schłodzić najcieplejsze miejsca na ciele, miejsca na których uwidocznione są pod skórą naczynia krwionośne – wewnętrzne części nadgarstków i łokci, kark, lub pod kolanami. Przepływająca przez te miejsca schłodzona krew, pomoże delikatnie obniżyć temperaturę ciała.

Dlaczego chorujemy latem skoro jest ciepło? Jaki jest powód? Jedną z podstawowych przyczyn przeziębień w porze letniej są klimatyzowane pomieszczenia, do których wchodzimy rozgrzani upałem, często celowo. Unikajmy takich sytuacji, ponieważ nagłe zmiany temperatury otoczenia wcale nie są dobrze odbierane przez nasz organizm, który może łatwo się przeziębić. Zwróćmy też uwagę na to kiedy otwieramy okna w naszych domach i czy wietrzymy pomieszczenia, w których przebywamy. Gorące i wilgotne powietrze to idealne miejsce do rozwoju bakterii. Z samego rana, zamknijmy okna i przysłońmy rolety lub zasłony, wieczorem zaś gdy spadnie temperatura otwórzmy okna szeroko, aby powietrze wymieniło się.

A co z dietą? Przeciętne menu podczas upalnego dnia często spędza sen z powiek dietetyków i specjalistów do spraw żywienia. Najczęściej nie jemy nic, bo w czasie upałów nie mamy apetytu, jednak nie jest to dla organizmu zdrowe. Najlepszym rozwiązaniem jest komponowanie diety z uwzględnieniem produktów, mających właściwości „ochładzające organizm”, zawierających dużo wody: zielone warzywa – ogórek, cukinia, seler naciowy, pietruszka; owoce sezonowe, które zawierają dużo witamin, wody i soli mineralnych – arbuz, melon, truskawki, czereśnie, brzoskwinie; nabiał – kefir, jogurt, twaróg. Pysznym pomysłem na przekąskę mogą być schłodzone koktajle owocowe z jogurtem lub kefirem. Do picia zaleca się  przede wszystkim wodę mineralną, może być z dodatkiem cytryny i listków mięty lub melisy, a także schłodzona zielona herbata również z cytryną i miętą. Pić należy systematycznie przez cały dzień, małymi porcjami, nawet gdy nie odczuwamy pragnienia. Łącznie należy wypić około 2l płynów w ciągu dnia. Wychodząc z domu pamiętajmy o zabraniu ze sobą butelki wody.