Wspólnie w trosce o zdrowie – CUKRZYCA

Wspólnie w trosce o zdrowie – CUKRZYCA

Blisko 300 milionów ludzi na świecie choruje na cukrzycę. Szacowana liczba chorych w Polsce wynosi 2,6 miliona, czyli 5% polskiego społeczeństwa, ale prawdopodobnie około 750 tys. z nich jeszcze nie wie o chorobie. Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) w ciągu piętnastu lat – pomiędzy rokiem 1985 a 2000 – liczba chorych na cukrzycę na świecie wzrosła pięciokrotnie.

W ciągu roku kalendarzowego dni poświęcone tematyce cukrzycy wypadają dwa razy – pierwszy raz 27 czerwca w rocznicę odkrycia insuliny, a drugi raz 14 listopada – w dniu urodzin Fredericka Bantinga, odkrywcy tego hormonu.

Z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Walki z Cukrzycą (14 listopada) Centrum Medyczne Synexus od początku listopada do końca roku prowadzi ogólnopolską kampanię „Wspólnie w trosce o zdrowie – CUKRZYCA”. W ramach kampanii pacjenci z cukrzycą w wieku powyżej 40 lat będą mogli skorzystać z oferty bezpłatnych badań kontrolnych i w jednej z naszych przychodni wykonać: lipidogram, hemoglobinę glikowaną, glukozę, morfologię i OB oraz dodatkowo densytometrię (badanie gęstości kości pozwalające ocenić ryzyko osteoporozy). Przychodnie Synexus są zlokalizowane w sześciu miastach – Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Gdyni i Gdańsku.

Podczas tych dwóch miesięcy pojawimy się w wielu miejscach – na eventach prozdrowotnych, konferencjach, spotkaniach i wykładach. Nasze artykuły dotyczące zagadnień związanych z cukrzycą ukażą się w prasie, internecie. Opracowaliśmy poradnik dla diabetyków, przygotowaliśmy także silikonowe opaski na nadgarstek dla diabetyków z informacją o chorobie „MAM CUKRZYCĘ – jeśli zemdleję, wezwij lekarza”. Wiedza społeczeństwa na temat cukrzycy i jej profilaktyki nie jest duża. Co piąty Polak nigdy nie wykonał badania sprawdzającego stężenie glukozy we krwi, a tylko 26% badanych deklaruje, że wykonuje to badanie corocznie. Cukrzyca typu 1 nie jest zależna od naszego trybu życia, ale sami, bez względu na wiek, poprzez niezbilansowaną, zbyt wysokokaloryczną dietę i brak aktywności fizycznej narażamy się na cukrzycę typu 2.

Jesteśmy przekonani, że poprzez edukację, podnoszenie świadomości społeczeństwa i rozpowszechnianie informacji na temat choroby, możemy przyczynić się do poprawy stanu zdrowia osób chorujących na cukrzycę.

Patronat medialny nad kampanią:
Portal www.mojacukrzyca.org
Czasopismo i portal internetowy www.diabetyk.pl
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków