Artykuły i porady

Bardzo cenimy wiedzę na temat zdrowia i równie chętnie się nią dzielimy.

Cera atopowa – jak wygląda, jak ją pielęgnować?

Cera atopowa – jak wygląda, jak ją pielęgnować?

Cera atopowa występuje przy AZS, czyli atopowym zapaleniu skóry. AZS to dolegliwość o podłożu alergicznym, która objawia się m.in. w postaci charakterystycznych zmian na skórze, takich jak suchość, wykwity, zaczerwienienie i swędzenie. Cera atopowa wymaga szczególnej troski, a pielęgnacja powinna nie tylko ułatwiać leczenie, ale również koić dyskomfort związany ze zmianami atopowymi. Zobacz, jak wygląda cera atopowa, jak wybierać kosmetyki oraz o jakich zasadach pielęgnacji należy pamiętać przy skórze wyjątkowo problematycznej.

Jak wygląda cera atopowa? 

Cera atopowa to jeden z podstawowych objawów AZS, czyli atopowego zapalenia skóry. Jest to choroba alergiczna, która poza objawami skórnymi może wywoływać zmiany ogólnoustrojowe, takie jak np. przewlekły nieżyt nosa, czy astma. Pacjenci z cerą atopową są narażeni na pojawianie się zmian skórnych, które są nie tylko nieestetyczne, ale również szczególnie uciążliwe ze względu na ich nawrotowy charakter oraz towarzyszący dyskomfort. 

Epizody cofania się oraz nawrotów zmian cery atopowej to główne cechy charakterystyczne dla AZS. Pacjenci zwykle obserwują okresową remisję oraz nawroty choroby, co wiąże się głównie z wpływem czynników zewnętrznych. Najczęściej remisja (cofanie się objawów) następuje w okresie letnim. Natomiast zaostrzone objawy występuje zimą, kiedy to pod wpływem niskiej temperatury, wiatru oraz suchego powietrza wewnątrz pomieszczeń trudniej jest zadbać o kondycję skóry. Zdarza się również, że cera atopowa staje się szczególnie dokuczliwa w okresie pylenia roślin, jeśli objawom towarzyszy alergia wziewna.  

Cera atopowa łączy objawy takie jak:

  • suchość skóry;
  • łuszczenie widoczne jako oddzielające się płaty skóry;
  • czerwone, drobne wykwity występujące w skupiskach, co może przypominać rozległe plamy;
  • swędzenie, a po drapaniu skóra staje się jaśniejsza;
  • świąd nasilający się po spoceniu;
  • zmiany powstające na kończynach, twarzy, tułowiu oraz na szyi w przypadku niemowląt, natomiast starsze dzieci oraz osoby dorosłe zwykle obserwują objawy w zgięciach kolan oraz łokci. 

Jakie są przyczyny zmian atopowych na skórze?

Cera atopowa to jeden z objawów atopowego zapalenia skóry. AZS natomiast jest schorzeniem, które wynika z kilku złożonych czynników. Przyczyny AZS nie są do końca poznane, ale skłonność do zmian atopowych jest w dużym stopniu uwarunkowana genetycznie. Warto jednak zaznaczyć, że to nie sama choroba jest dziedziczona, a skłonność do występowania atopii (alergii genetycznych), głównie astmy, kataru siennego oraz atopowego zapalenia skóry.

Na występowanie zmian skórnych u osób z cerą atopową największy wpływ ma dieta oraz czynniki środowiskowe, takie jak:

  • alergeny – głównie roztocze oraz pyłki;
  • nadmierna higiena – zbyt częste i intensywne mycie skóry zaburza naturalny płaszcz lipidowy, co może ujawnić zmiany atopowe i przyczynić się do pogłębienia objawów;
  • czynniki atmosferyczne – suche powietrze, klimatyzowane pomieszczenia, wiatr, mróz;
  • niektóre pokarmy i napoje – np. mleko i przetwory mleczne, jaja, ryby, owoce cytrusowe, czekolada, kakao, pieczywo pszenne, kawa, herbata, ostre przyprawy, żywność przetworzona.

Cera atopowa – charakterystyka potrzeb skóry atopowej

Zmiany atopowe zwykle powstają w newralgicznych częściach ciała, jednak pojawiająca się szorstkość i wykwity mogą dotyczyć każdej partii ciała, również twarzy. Zmiany są szczególnie widoczne w naskórku, który nie zachowuje prawidłowej struktury. Cera atopowa charakteryzuje się tym, iż poszczególne warstwy rozdzielają się od siebie, przez co skóra atopowa jest szczególnie narażona na infekcje.

Pielęgnacja cery atopowej polega więc nie tylko na redukcji wykwitów, ale także na ochronie cienkiej i delikatnej skóry przed wnikaniem drobnoustrojów. Nasilone objawy cery atopowej występują po kontakcie z czynnikami zewnętrznymi, dlatego też choroba częściej dotyczy osób mieszkających w miastach, narażonych na zanieczyszczenia. 

Warto pamiętać, że pielęgnacja cery atopowej powinna uwzględniać nie tylko odpowiednie kosmetyki do stosowania zewnętrznego, ale również unikanie czynników drażniących oraz pokarmów nasilających objawy. Dieta dla osób z AZS powinna być dobierana indywidualnie, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej na poszczególne pokarmy. 

Cera atopowa – jakie kosmetyki wybierać?

Podstawą w pielęgnacji skóry atopowej są emolienty. Kosmetyki takie wykazują kilkuetapowe działanie na skórę atopową. Przede wszystkim intensywnie nawilżają, co przynosi ulgę w swędzeniu, ponieważ to suchy naskórek jest przyczyną świądu. Co więcej, emolienty tworzą na skórze barierę, która chroni przed utratą wilgoci i jednocześnie zabezpiecza warstwę lipidową. 

W przypadku bardzo tłustych kremów dochodzi do gromadzenia się kurzu w zbyt dużej warstwie kosmetyku. Natomiast emolienty lepiej się wchłaniają, nie pozostawiają tłustej warstwy i zapewniają skórze prawidłowy przepływ powietrza. 

Warto pamiętać, że kremy, mleczka, balsamy i inne kosmetyki do cery atopowej powinny być stosowane przynajmniej 2-3 razy dziennie w przypadku zaostrzenia objawów oraz przynajmniej raz dziennie pomimo okresu „wyciszenia”.

Co ważne, poza kosmetykami do smarowania należy wybierać również odpowiednie środki myjące. Kosmetyki do mycia skóry atopowej powinny mieć odpowiednie pH, tak by nie zaburzać naturalnej bariery ochronnej, która przy zmianach atopowych jest naruszona. 

Warto wybierać specjalne preparaty przeznaczone do skóry atopowej. Pamiętajmy, że kremy do twarzy powinny być delikatniejsze, niż te do ciała. Natomiast należy wykluczyć kosmetyki zawierające sztuczne dodatki, barwniki i związki zapachowe, a także mydła i płyny silnie pieniące. Sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut. Również temperatura wody ma istotne znaczenie. Należy unikać przede wszystkim zbyt wysokiej temperatury, która może dodatkowo podrażnić skórę i zaostrzać stan zapalny. 

Kosmetyki stosowane do pielęgnacji skóry atopowej powinny również ułatwiać regenerację naskórka. Podrażniona skóra wymaga wsparcia podczas gojenia, dlatego należy unikać również szorstkich ręczników i gąbek do mycia. 

Po maści i kremy o działaniu przeciwzapalnym, zwykle sięga się dopiero podczas sporego nasilenia objawów, kiedy balsamy do cery atopowej nie przynoszą efektów. Natomiast jeśli do naskórka przedostaną się drobnoustroje, w niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie preparatów z antybiotykiem, a nawet środków doustnych. 

Najskuteczniejsze okazuje się zapobieganie zaostrzeniom choroby poprzez systematyczną pielęgnację skóry, unikanie czynników wywołujących objawy oraz stosowanie zrównoważonej diety. 

 

Jeśli masz zdiagnozowane atopowe zapalenie skóry i szukasz nowych możliwości terapeutycznych, zapraszamy do zapoznania się z ofertą na naszej stronie, która obejmuje bezpłatne konsultacje dermatologiczne ze specjalistą. 

lek. Michał Dąbrowski