Dzienniczek cukrzyka – samokontrola. Czy dzienniczek może pomóc w chorobie?

Cukrzyca (z łac. diabetes mellitus) to choroba metaboliczna, która wymaga od pacjenta samokontroli, rozsądku, dyscypliny i systematycznego działania. Przestrzegając zasad narzuconego leczenia i ścisłej diety, możemy uniknąć poważnych powikłań i cieszyć się dobrym stanem zdrowia przez długie lata. Chcąc kontrolować poziom cukru we krwi, warto założyć tzw. dzienniczek cukrzyka, który jest bardzo przydatny w walce z tym przewlekłym schorzeniem, gdyż ułatwia utrzymanie regularności wykonywanych pomiarów. Jak we właściwy sposób prowadzić dzienniczek cukrzyka i jakie zasady powinien znać każdy diabetyk, któremu zależy na normalnym funkcjonowaniu, pomimo choroby?
Dlaczego warto założyć dzienniczek cukrzyka?
Osoby, u których stosunkowo niedawno zdiagnozowano cukrzycę lub które nie mają wystarczającej wiedzy na temat choroby, zastanawiają się, czym jest dzienniczek cukrzyka i dlaczego warto go założyć. Dzienniczek może mieć formę tradycyjnego, papierowego zeszytu, być formatem z gotowymi rubrykami do wpisywania wyników, ściągniętym z internetu i wydrukowanym na domowej drukarce. To nie koniec możliwości. Diabetycy, którzy lubią nowoczesne rozwiązania, mogą w wygodny sposób korzystać z dzienniczka cukrzyka w postaci aplikacji na telefon.
Warto wspomnieć, że każdy cukrzyk powinien mieć przy sobie zawsze kartę diabetyka, która informuje o tym, że chorujemy na cukrzycę – może przydać się podczas nagłej utraty przytomności (uzyskamy wówczas odpowiednią pomoc). Kartę możemy włożyć do portfela lub torebki.
Prowadzenie dziennika cukrzyka ma co najmniej kilka zalet:
- pozwala lepiej kontrolować cukrzycę,
- umożliwia sprawdzenie, czy dawki insuliny są odpowiednio dobrane,
- ułatwia diabetologowi dobranie optymalnej terapii,
- dzięki dzienniczkowi lekarz dowiaduje się, z jakimi wahaniami cukru mierzy się diabetyk.
Warto pamiętać, by zabierać swój dzienniczek cukrzyka na każdą wizytę kontrolną u diabetologa oraz gdy odwiedzamy lekarza rodzinnego.
Jak prowadzić dzienniczek cukrzyka? Poziom cukru we krwi – tabela
Odpowiedzialny diabetyk, który podchodzi poważnie do swojej choroby, musi dokumentować codzienne czynności. Jak właściwie prowadzić dzienniczek cukrzyka? W celu prawidłowego prowadzenia samokontroli glikemii chory musi dokonywać pomiarów cukru każdego dnia, systematycznie i z zaangażowaniem. Do tabeli pomiaru glukozy należy wpisywać datę i godzinę badania, poziom cukru we krwi na czczo, przed każdym posiłkiem i 2 godziny po posiłku. Inne, istotne dane, które powinny być skrupulatnie zapisywane w dzienniczku cukrzyka, to pomiar ciśnienia tętniczego, skład i ilość spożywanych posiłków, rodzaj, czas trwania i intensywność uprawianej aktywności fizycznej, a także uwagi dotyczące niepokojących symptomów (np. senność, chroniczne zmęczenie, zawroty głowy) czy gorszego samopoczucia. W dzienniczku samokontroli cukrzyka muszą też znajdować się podstawowe informacje o chorym, takie jak:
- imię i nazwisko,
- adres,
- waga i wzrost,
- zażywane leki,
- inne przewlekłe choroby, z jakimi zmaga się diabetyk.
Istnieje kilka rodzajów tabel pomiaru cukru, np. tabela podstawowa, prosta, pompowa. Należy więc porozmawiać z lekarzem o tym, jakie informacje powinniśmy umieszczać w swoim dzienniczku, gdyż zależy to od sposobu leczenia i stopnia zaawansowania cukrzycy.
Konieczność dokonywania regularnych pomiarów poziomu glukozy, zapisywanie wyników, przyjmowanie leków, stosowanie odpowiedniej diety i aktywności fizycznej to obowiązki każdego świadomego i wyedukowanego na temat choroby cukrzyka.
Cukrzyca to podstępna choroba o przewlekłym charakterze, na którą choruje niemal 3 mln Polaków. Nie oznacza to jednak, że nie można nad nią zapanować. Prowadząc skrupulatnie dzienniczek cukrzyka, stosując się do wskazań diabetologa i dietetyka, minimalizujemy ryzyko powikłań i pogorszenia stanu zdrowia.
Jeśli cierpią Państwo na m.in. niealkoholowe stłuszczenie wątroby bądź cukrzycę typu 2., zapraszamy serdecznie do zapoznania z aktualną ofertą. W Centrum Medycznym Synexus prowadzimy obecnie darmowe konsultacje lekarskie i badania kontrolne, takie jak bezpłatne badanie wątroby z użyciem innowacyjnego urządzenia FibroScan®, które pozwala sprawdzić stan tego narządu w bezinwazyjny i bezpieczny sposób.
lek. Michał Dąbrowski